Pielęgnacja cery zimą.

Zima, to wymagający czas dla naszej cery. Zmieniające się warunki atmosferyczne, duża różnica w temperaturze i wilgotności powietrza przy zmianie miejsca, między pobytem na zewnątrz, a w pomieszczeniu, mogą dawać liczne, przykre objawy i problemy skórne. Pojawiają się one zarówno u osób, które nie mają większych problemów z cerą, jak i takich, które mają wrażliwą skórę. Pielęgnacja, która była do tej pory wystarczająca może nie radzić sobie w zimowych warunkach. Dlatego warto pochylić się nad zmianą nawyków i dostosować kosmetyki tak, aby i w zimowych miesiącach cieszy się dobrym stanem skóry.

Negatywny wpływ zimnego powietrza na stan skóry

Zima, to okres, gdy skóra jest narażona na działanie mrozu i zimnego wiatru. Padając śnieg, osadza się na odsłoniętych powierzchniach ciała. Pierwszym, widocznym skutkiem takich warunków atmosferycznych jest przesuszenie skóry. W zależności od indywidualnych czynników, takich jak wrażliwość oraz grubość naskórka, objaw ten może mieć postać od lekkiego ściągnięcia, aż do miejscowego naruszenia struktury skóry. Dzieje się tak, ponieważ w warunkach niskiej temperatury obniża się zdolność do naturalnego wytwarzania płaszcza hydrolipidowego, który zapewnia optymalne nawilżenie i stanowi naturalną barierę ochronną. Trudne warunki nie tylko szybciej zużywają naturalne zasoby, ale też utrudniają szybką regenerację. Dlatego wskazane jest dostarczenie brakujących składników wraz z odpowiednio dobraną pielęgnacją. 

Zimne powietrze powoduje też większe uwrażliwienie cery. Może ono dotknąć, nawet te osoby, które w łagodniejszych warunkach nie doświadczają tego stanu. Objawia się on zaczerwienieniem, świądem, wzmożonym napięciem i mocną reakcją na czynniki zewnętrzne. Zapewne każdy z nas doświadczył tego stanu, gdy wchodząc z mrozu do ciepłego pomieszczenia, skóra zaczyna nas piec, szczypać i czujemy postępujący rumień. Odpowiednie zabezpieczenie przed skutkami kontaktu z chłodnym powietrzem, może złagodzić ten stan.

Kosmetyki do zimowej pielęgnacji skóry

Podstawowym kosmetykiem, który pomaga zadbać o skórę, jest krem. Najczęściej mamy w swoich zasobach kosmetyk najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Jednak w warunkach zimowych może się on okazać niewystarczający. Właściwym wyborem w walce z przesuszoną skórą, będzie krem o bogatszym składzie, mocniej natłuszczający. Takich formuł najczęściej obawiają się osoby posiadające tłustą lub mieszaną cerę. Nie jest to jednak słuszny pogląd, ponieważ wysuszona skóra może okresowo dotykać, także osób, które zazwyczaj borykają się ze zbyt intensywnym natłuszczeniem. 

Kosmetyki, po które sięgamy, powinny zawierać olejki, ceramidy lub woski roślinne. Są to składniki, które wynikają w głąb skóry i pomagają odbudować jej warstwę lipidową. Składniki natłuszczające uszczelniają wodne wiązania i zapobiegają negatywnym skutkom zbyt szybkiej utraty warstwy hydrofobowej. Co ciekawe zimą skóra traci wodę dwa razy szybciej niż latem, dlatego należy w tym czasie szczególnie ją nawilżać i chronić.

Ochrona UV zimą - czy trzeba ją stosować?

Ochrona przeciwsłoneczna w miesiącach letnich weszła na stałe do rutyny pielęgnacyjnej. Za to w okresach mniejszej ekspozycji na słońce nadal budzi spore kontrowersje. Jednak to, że nie odczuwamy ciepła, nie oznacza, że nie doświadczamy zgubnych skutków promieniowania. Aktywność promieni UV nie jest związana z temperaturą. Zimą także wykonujemy szereg aktywności na zewnątrz​​. Jeździmy na nartach, łyżwach, udajemy się na długie spacery. Przybywanie na dworze, to jednoczesna ekspozycja na działanie promieni UV. Stosowanie kremu z wysokim filtrem jest więc koniecznością. Dodatkowo krem o takich właściwościach zapewni nam dodatkową warstwę ochronną  nie tylko przed słońcem, ale też przed mrozem SPF. Będzie otulał skórę warstwą, która zapobiegnie przykrym skutkom zimnego powietrza.

Zima łagodna dla skóry

Zima to niekorzystny czas dla skóry. Nawet jeśli w innych porach roku cieszymy się idealną cerą, w trakcie chłodniejszych miesięcy możemy doświadczyć okresowych problemów. Świadomość tego, jakie składniki w kosmetykach działają zbawiennie i pomagają uporać się z takimi problemami, jak wysuszenie czy uwrażliwienie cery pomaga skompletować zimowy zestaw kosmetyków. 

Wybierane przez nas produkty mogą mieć rozmaitą formę. Podstawową pielęgnacją, będzie zawsze krem na dzień oraz ten przeznaczony do wieczornej pielęgnacji. Jednak podstawowy zestaw warto rozbudować o takie kosmetyki, jak maski do twarzy, czy skoncentrowane sera. Kluczem do sukcesu jest też sumienność w ich stosowaniu. Wypracowanie rutyny pielęgnacyjnej spowoduje, że przykre skutki, jakich doświadczamy z powodu mrozu, będą mniej dotkliwe.

Od dziecka uczy się nas aby dbać o innych. 
Ale żeby to robić musimy najpierw zadbać o siebie.

 

Z miłością do ciebie / Beauty Armia.

All comments