Wywiady

Pielęgnacja bez niespodzianek


Pielęgnacja bez niespodzianek – jak wykonać próbę uczuleniową?

Zajmuje chwilę i pozwala na bezpieczne stosowanie kosmetyków, nawet tych z kwasami i silnymi składnikami aktywnymi. Mowa o próbie uczuleniowej, którą w prosty sposób możesz wykonać w domu. Krok po kroku podpowiadamy, jak zrobić szybki test płatkowy i bezpiecznie włączyć do pielęgnacji nowe kosmetyki.

 Czy zawsze muszę robić próbę uczuleniową?


Kosmetyki koreańskie
w opinii kosmetologów mają bezpieczne i naturalne składy. Słyną też ze swoich formuł, które doskonale działają na skórę i szybko przynoszą widoczne efekty.
Co więcej, produkty kosmetyczne przechodzą przez szereg restrykcyjnych badań dermatologicznych, zanim w ogóle trafią do sprzedaży. Nie oznacza to jednak, że gdy sięgamy po nowy produkt, serum czy esencję, możemy pominąć próbę uczuleniową. 

Dlaczego? Taki test należy wykonywać przed włączeniem każdego produktu do rutyny pielęgnacyjnej. Nie wszystkie składniki aktywne można bowiem stosować do dowolnego typu skóry. Zdarza się tak, że jednym osobom służą silnie złuszczające kwasy, a u kogoś innego wywołają przesuszenie i zadziałają drażniąco. Domowy test płatkowy pozwala poznać początkową reakcję skóry na działanie kosmetyku i uniknąć niespodzianek, np. w postaci wysypki, zaczerwienienia, czy nawet silnych podrażnień.

 

Próba uczuleniowa kosmetyków do twarzy – jak ją wykonać? 

Instrukcja wykonania próby uczuleniowej jest prosta i zależy od rodzaju kosmetyków, których używasz. Inaczej musisz postąpić, gdy chcesz przetestować reakcję skóry na krem czy maskę, która zawiera złuszczające kwasy salicylowe. Ułatw sobie zadanie i skorzystaj z naszego przewodnika: 

Produkty bez spłukiwania: kremy, serum, esencje, maski, toniki oraz produkty do spłukiwania: żele, pianki, olejki myjące, peelingi itd.

Wykonaj test płatkowy na skórze przedramienia w jego górnej części. Oczyść wybrany obszar skóry i nanieś niewielką ilość produktu. Pozostaw kosmetyk na całą dobę (24 godziny) i dopiero później spłucz. By uniknąć opóźnionej, niepożądanej reakcji, obserwuj skórę jeszcze przez następne dni (48-72 godziny). Jeśli w tym czasie nie wystąpią niepokojące objawy, zaczerwienienie, podrażnienie czy pieczenie, możesz bezpiecznie stosować produkt.

Produkty z kwasem salicylowym 2%: maski, kremy, żele itd.

By sprawdzić, czy produkt z zawartością kwasu salicylowego nie podrażnia skóry, nałóż niewielką ilość kosmetyku na wybrany obszar skóry, np. za uchem lub na górną część przedramienia. Skóra powinna być wcześniej oczyszczona i sucha. Wykonuj próbę przez trzy dni z rzędu, zaczynając od jednej aplikacji dziennie. Jeśli wystąpi podrażnienie, przerwij próbę i powtórz ją dopiero po jednym dniu. W przypadku silnej reakcji skóry nie stosuj więcej kosmetyku i pilnie skonsultuj się z dermatologiem.

 

Produkty z kwasami AHA 30%+, BHA 2% oraz NIOD (np. glinka mirra, błoto flawanonowe)

Koreańskie kosmetyki do pielęgnacji mogą zawierać dobroczynne i silnie działające kwasy, takie jak AHA oraz BHA. By ich stosowanie było w pełni bezpieczne, zapoznaj się z ulotką, nałóż niewielką ilość produktu na górną część skóry przedramienia i spłucz po czasie określonym w instrukcji. Jeśli w ciągu 24 godzin nie wystąpi niepożądana reakcja, możesz stosować kosmetyk. 

Pamiętaj, że domowe testy płatkowe służą jedynie do określenia początkowej reakcji skóry na działanie składników aktywnych. Efekty aplikacji kosmetyków mogą różnić się w zależności od tego, gdzie będą stosowane np. na twarzy czy skórze przedramienia. Reakcja skóry może też zmienić się podczas ciągłego stosowania danego produktu. Wynik testu mogą zaburzyć także czynniki zewnętrzne, np. osłabienie organizmu, intensywne opalanie czy przyjmowanie leków. Jeśli masz wątpliwości co do reakcji swojej skóry lub podejrzewasz u siebie alergię, skonsultuj się z dermatologiem.

Chcesz dowiedzieć się więcej o stosowaniu naturalnych kosmetyków ? Dołącz do nas na Facebook i Instagram.                                                                       


Z miłością do ciebie / Beauty Armia.