Wywiady

Męska pielęgnacja

Całe szczęście, czasy w których mężczyźni używali tylko szarego mydła do codziennej pielęgnacji już dawno minęły. Odpowiednia męska pielęgnacja i indywidualny dobór kosmetyków to podstawa i klucz do zdrowej i zadbanej skóry, brody i włosów.

Początki męskiej pielęgnacji

Ludzie stają się coraz bardziej świadomi swojego wyglądu. Ze względu na zmieniające się role płci, mężczyźni zaczęli coraz częściej sięgać po produkty kosmetyczne. W rezultacie rynek kosmetyków męskich, uważany za niszowy, bardzo się rozrósł. Ludzie stają się coraz bardziej świadomi swojego wyglądu. Ze względu na zmieniające się role płci, mężczyźni zaczęli coraz częściej sięgać po produkty kosmetyczne. W rezultacie rynek kosmetyków męskich, uważany za niszowy, bardzo się rozrósł.

Na rynku kosmetyków, aż do końca lat 90-tych, produkty kosmetyczne przeznaczone dla mężczyzn prawie nie istniały. Z tego powodu w sklepach nie były one eksponowane na dedykowanej przestrzeni, co powodowało, że mężczyźni używali produktów jedynie w aspekcie czysto użytkowym. W 1985 roku grupa L'Oréal wprowadziła na rynek markę Biotherm Homme, pierwszą przeznaczoną specjalnie dla mężczyzn. Z tego powodu francuska firma uważana jest za pioniera w sektorze kosmetyków dla mężczyzn. Przez ponad 10 lat marka była praktycznie bezkonkurencyjna, jej hasło głosiło, że mężczyźni powinni dbać o siebie, łącząc przyjemność z dobrym samopoczuciem.

Rynek kosmetyków dla mężczyzn wciąż się rozwija. Analitycy są zgodni, że rynek ten przeszedł fazę innowacji i nie okazał się przemijającą modą. Obecnie jest to część branży kosmetycznej z wciąż silnym potencjałem, a popyt będzie wciąż wzrastał dzięki zachowaniom nowych pokoleń, które są coraz bardziej sfeminizowane. Firmy kosmetyczne nieustannie prezentują nowe linie produktów, przez co mężczyźni mają coraz większy wybór, a dzięki temu mogą bardziej indywidualnie dobrać odpowiednie produkty dostosowane do swoich potrzeb.

Czym różni się pielęgnacja mężczyzn i kobiet?

W przypadku kobiet ogólna pielęgnacja i większość zabiegów kosmetycznych opierają się na podobnych zasadach. Wszystkie działania pielęgnacyjne mają na celu wniknać w głębsze warstwy skóry wpływając na jej odżywienie i poprawę ogólnego stanu. Męska pielęgnacja jest jednak nieco inna. Podczas gdy skóra każdego człowieka składa się z tych samych podstawowych struktur - skóra właściwa, naskórek i bariera hydrolipidowa - mężczyźni mają bardziej tłustą i grubszą warstwę zewnętrzną.

Skóra mężczyzn ma wiele cech, które wpływają na to, jak zmienia się jej wygląd na przestrzeni lat w porównaniu do skóry kobiet. 

Po pierwsze, skóra mężczyzn jest o 25% grubsza z powodu większej zawartości kolagenu. Po drugie, gruczoły łojowe u mężczyzn są bardziej aktywne, co pozwala na większe ogólne nawilżenie skóry w wieku dojrzałym. Proces starzenia się jest u mężczyzn bardziej stopniowy, ma miejsce już od najmłodszych lat. Natomiast skóra kobiet utrzymuje grubość i poziom nawilżenia aż do menopauzy, po której obniżający się poziom estrogenów powoduje gwałtowne zmiany. Oprócz tego, mężczyźni, w porównaniu do kobiet, są również bardziej podatni na tworzenie się zmarszczek w charakterystycznych miejscach, takich jak czoło i okolice oczu. Z tego też względu należy pamiętać, że pielęgnacja, pielęgnacji nie równa i jej skuteczność w przypadku mężczyzn zależy przede wszystkim od jej indywidualnego dostosowania do specyficznych potrzeb skóry.

Męska pielęgnacja to nie tylko regularne golenie i podstawowe dbanie o cerę. Skuteczna rutyna zaczyna się już pod prysznicem i obejmuje całe ciało, od skóry głowy, aż po stopy. Bardzo istotne jest, aby każdy mężczyzna wypracował sobie indywidualną rutynę pielęgnacyjną, która pomoże mu wyglądać i czuć się jak najlepiej.

Produkty w męskiej pielęgnacji

Większość mężczyzn ma w swoich kosmetyczkach podstawowe kosmetyki - dezodorant, mydło, szampon. Niektórzy mężczyźni wolą iść na jeszcze większą łatwiznę i wybrać produkty z kategorii “8 w jednym” - do twarzy, ciała, włosów i jeszcze zapewne do mycia samochodu. Na szczęście, ogólna świadomość mężczyzn w tym temacie widocznie rośnie. Wielu panów coraz bardziej świadomie podchodzi do wyboru kosmetyków, jednak wciąż ograniczając się jedynie do najbardziej podstawowych produktów.

Mężczyźni mogą nie być przyzwyczajeni do stosowania kremów nawilżających do twarzy czy różnego rodzaju serów czy emulsji. Jednak jest to ważna część każdego schematu pielęgnacji skóry i warto o tym głośno mówić.

Co wybrać?

Niewielu mężczyzn chce poświęcać dużo czasu na pielęgnację skóry. Dlatego tak ważne jest znalezienie wielofunkcyjnych produktów, które wykonają swoją pracę przy minimalnym nakładzie czasu i wysiłku. Ważnym produktem wykraczającym poza “standardową” męską pielęgnację jest filtr przeciwsłoneczny. Powinien być to jeden z najważniejszych elementów każdego rytuału pielęgnacyjnego. Wpływa on nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na zdrowie skóry.

Męska pielęgnacja nie musi być trudna, ani skomplikowana. Każdy produkt wzbogaci ją w inny sposób, jednak zawsze warto sprawdzać jakość i skład kupowanych kosmetyków. Oprócz produktów do golenia, w łazience każdego mężczyzny powinny znaleźć się dodatkowe produkty kosmetyczne, a każdy z poniższych przeniesie męską pielęgnację na wyższy poziom.

Pyunkang Yul Essence Toner 200 ml - Odżywczy tonik esencja

Pyunkang Yul ATO Cream 120 ml - Hipoalergiczny łagodny krem kojący

Pyunkang Yul Acne Toner 150 ml - Przeciwtrądzikowy oczyszczający toner

Pyunkang Yul Acne Facial Cleanser 120 ml - Żel przeciwtrądzikowy

Z miłością do ciebie / Beauty Armia.